Snowboarder și Skateboarder

Shaun White a intrat pe scena snowboardingului la vârsta de 14 ani. A început să câștige medalii la Jocurile X doar doi ani mai târziu în 2002 și de atunci a câștigat o medalie în fiecare an. El este considerat unul dintre cei mai buni snowboarderi din half pipe-ul vreodată.

Simbol de snowboardingShaun a intrat în skateboard și snowboard urmărindu-l pe fratele său mai mare Jesse. Și-a practicat skateboard-ul la parcul local de skateboard YMCA. A început snowboard-ul la vârsta de 6 ani. La vârsta de 5 ani, Shaun a trebuit să facă două operații cardiace din cauza unei malformații cardiace. Și-a revenit foarte bine pentru a deveni unul dintre sportivii de premieră în sporturile extreme. Astăzi, la vârsta de douăzeci de ani, Shaun se află în fruntea jocului său, câștigând campionate și concursuri în întreaga lume atât în ​​snowboarding, cât și în skateboarding.

Shaun White face doar snowboard?

Nu. De fapt, Shaun este și un skateboarder performant. A câștigat trei medalii: un bronz, un argint și un aur la Jocurile X în competiția de skateboard vert.

Care este porecla lui Shaun White?

Shaun White este uneori cunoscut sub numele de Tomate zburătoare. Are părul lung, roșu și gros, care, atunci când a fost pus împreună cu jocurile sale zburătoare pe snowboard și skateboard, i-a adus porecla Flying Tomato.

• 2 aur olimpic în halfpipe
În 2012, Shaun a obținut primul scor perfect de 100 într-o cursă de snowboard superpipe. De asemenea, a câștigat alte competiții de snowboarding, cum ar fi Burton Global Open Championship 2007 și TTR Tour Championship.

Shaun White are trucuri de semnătură?

Shaun a fost primul care a aterizat un Cab 7 Melon Grab într-o competiție de skateboarding vert. El a fost, de asemenea, primul care a aterizat un corp varial frontal 540 numit Armadillo.